Termometrelerin 35 dereceye fırlamasının nedeni belli oldu

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi‘nden Prof. Dr. Hüseyin Toros, son değerlendirmelerine göre Türkiye’nin Afrika ve Arap Yarımadası’ndan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisi altında olduğunu aktardı.

Toros’a göre, Haziran ayının başından itibaren sıcaklıklar belirgin bir şekilde yükseldi ve özellikle Marmara Bölgesi ile İstanbul’da termometreler 35 dereceye kadar çıktı. Prof. Dr. Toros, güneş altında hissedilen sıcaklığın ise daha da yüksek olduğunu vurguladı.

İstanbul’da Haziran ayının uzun yıllara dayanan ortalamasının 26,9 derece olduğunu hatırlatan Toros, ancak bu yılın 4 Haziran’ında bile sıcaklık yaklaşık olarak 35 dereceyi gördüğünü belirtti.

Bu durumun, normalden ortalama 5 derece daha yüksek sıcaklıklara sebep olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Toros‘a göre, sıcaklıkların artışında etkili olan bir diğer faktör de ülkemizde yüksek basınç alanının etkisi altında olması olarak aktarıldı.

Afrika ve Arap Yarımadası‘ndan gelen sıcak hava dalgası, bu yüksek basınç alanının etkisini artırarak İstanbul’da sıcaklıkların normallerin üzerinde seyretmesine neden oldu.

Prof. Dr. Toros, halkın bu dönemde dikkatli olması gerektiğini özellikle vurgularken, yaşlı ve hamilelerin sıcak saatlerde dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi ve meteoroloji uzmanı Dr. Güven Özdemir ise, Haziran ayının ilk günlerinden itibaren Afrika’dan gelen sıcak hava akımlarının kendisini hissettirdiğini belirtti.

Özdemir’e göre, yüksek sıcaklıkların oluşmasında hem nemli hava hem de ekstrem sıcak hava dalgalarının etkisi var.

Dr. Özdemir’e göre, İstanbul’da sıcaklıkların mevsim normallerinin 7-8 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor. Cuma günü ise yurdun iç bölgelerinde gök gürültülü sağanak beklenirken, İstanbul’da yağış olasılığı düşük ve sıcaklıkların 27 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

Termometrelerin 35 dereyi göstermesinin nedeni izobarik sırta dayandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x